LAZERLE CİLT BAKIMI                                            

Nd: YAG Lazer cihazı ile yapılan, Nonablatif Lazer Cilt Bakımı, Karbon Lazer, Cilt Tonuslama gibi isimlerle de anılan  tıbbi cilt bakımıdır. Çağımızın modern cilt bakımını soru ve cevaplarla mercek altına aldık:

 Nd:YAG lazer ile cilt bakımı kimlere, ne amaçla yapılır?
Ergenlik başından itibaren herkese uygulanabilir.
Komedon diye adlandırılan beyaz ve siyah nokta şeklindeki aknelerin kurutulması için en ideal bakımı sağlar.
Tıp dilinde epidermal pigment diye geçen, güneşten dolayı oluşan yüzeyel lekeleri açmada son derece yüz güldürücüdür.
Yüzdeki ince, açık renk tüyler için epilasyon yapar.
Ayrıca cilt altı kollajen dokunun sıkılaşmasını tetikler. Bu sayede anti-aging yapılmış olur.

Sivilce tedavisinde Nd:YAG lazerin işlevi nedir?

Ergenlikten itibaren en sık burun, çene ve alın bölgesinde yağ bezlerinin aşırı yağ üretimi ile oluşan sebum birikimi, 1064 nm Nd :YAG ışınının cilde uygulanması ile kurur ve birkaç gün içinde gözeneklerin içinden dökülmeye başlar. Gözenekler de bu sırada sıkılaşır.
O günlerde evde mekanik ovma yapılması önerilir. Banyodan sonra, tırnak değdirmeden, parmağın künt kenarı ile, gerekirse pamuk desteği ile, yüzeye çıkan içerik kolayca temizlenir. Bu basit mekanik temizleme işlemi evde, T bölgesi ve burun çevresi gibi komedonlu bölgelere haftada bir-iki kez düzenli olarak yapılabilir. Gözeneklerin içeriği derinden ve en etkili şekilde temizlenmiş olur. Böylece yoğun buhar verilip, sonrasında sıkarak yapılan, ciltte tahribat ve deliklerde büyüme yapabilen cilt bakımlarına gerek kalmaz.

Bu tarz aknesi olan kişiler ne sıklıkta ve ne zamana dek Nd: YAG lazer cilt bakımı yaptırmalıdır?

Kişinin yağ bezlerinin sebum üretme kapasitesine bağlı olarak başlangıçta 30-40 günde bir işlem gerekebilir. Birkaç ay sonra daha seyrek olarak ihtiyaç duyulacaktır. Yağ bezleri bizim organımızdır ve ergenlikte faaliyete geçerler ve salgıları genellikle 35-40’lı yaşlara dek, tedricen azalarak sürer. Bu yüzden ilerleyen yıllarda üç ile dört ayda bir uygulama yeterli olacaktır. İlk seanslarla komedonlar oldukça küçüleceği için, ilerleyen zamanlarda lazer cilt bakımı yapılamasa bile faydası sürecektir.

Nd:YAG lazer seansları sürerken, ayrıca evde günlük cilt bakımının sürdürülmesi de gerekir, değil mi?
Ev bakımı olarak sabah ve akşam cildin yağlı bölgeleri uygun temizleme jeli veya köpüğü ile yıkanmalıdır. Siyah noktaların olduğu bölgeler, cilt doktorunun önereceği, yağ bezlerinin içindeki sebumu eritici olarak seçilmiş dermokozmetik ve az alkollü bir tonik, pamuğun ucuna dökülüp ovularak temizlenmelidir. Gene bu bölgelere, yağ emici özellikte, kil içeren bir maske, kişinin siyah ve beyaz noktalarının derinlik ve doluluğuna göre başlangıçta haftada üç ila beş gün, uygulanmalıdır. Su bazlı nemlendirici krem de ihmal edilmemelidir. Nd:YAG lazerden birkaç gün sonra, yüzeye çıkan kuru sebum, yukarıda söz edildiği gibi, mekanik destekle temizlenmelidir. Bu sırada komedonlu bölgeler, içinde minik partikül içeren peeling kremleri ile de ovulabilir.


İşlem acılı mıdır?

Cilt bakımı modunda, lazer ışığının geçtiği yerlerde o anda hissedilen ve bir-iki dakikada geçen hafif ısı hissi ve karıncalanma söz konusudur.

Yan etkisi var mıdır?

Nonablatif lazer cilt bakımında yan etki söz konusu değildir. İşlemden hemen sonra yüz cildinde oluşan pembelik 10-15 dakikada geçer. Lazer ışınları yoğunlaşmış ışık ışını demektir. Radyasyon ve zararlı ışınlar içermez.

Yüz tüylerinin epilasyonunda Nd:YAG lazerin yerini açıklar mısınız ?

Ergenlikle birlikte, yağ bezlerinin daha gelişmiş olduğu T bölgesinde daha belirgin olmak üzere, tüyler belirmeye başlar.
Bazı kişilerde fizyolojik olarak, ayva tüyleri daha kalın, koyu ve yaygın olabilir. Hormonal sorun olmadan da cildi yağlı, dolayısı ile akneli olan kişilerde de tüyler daha fazla gelişir.
Burun üstündekiler dahil tüm ayva tüyleri Nd:YAG lazerin epilasyonundan yarar görür. İnce tüyleri daha inceltir, azaltır. Bıyık ve özellikle çene bölgesindeki tüyler başlangıçta yaklaşık on günde bir, yanaktakiler ayda bir epilasyona gelinmesini gerektirebilir. İlerleyen seanslarla, zaman aralığı artar. Bazı durumlarda Diode lazer, nadiren Alexandrite lazer ve iğneli epilasyon uygulamaları kombine edilebilir. Alexandrite lazerin yüzde ince tüyleri artırıcı yan etkisine dikkat edilmelidir.

Yüzdeki lekelerin tedavisinde kullanımından söz eder misiniz?

Yüzde güneşin neden olduğu yüzeyel lekeler için, nonablatif cilt bakım dozu ile Nd:YAG lazer uygulaması etkili olmaktadır. Ayda bir, birkaç seanslık uygulama gerekebilir.
Seans aralığı ve sayısı kişiden kişiye değişir.
Lekeler her seansta biraz daha solar. Güneş koruyucu krem düzenli kullanılırsa lekelerin tekrarlama riski ortadan kalkar.

Nonablatif cilt bakımı ne demektir? Ciltte antiaging etkisini nasıl göstermektedir?

Nonablatif, ablatif olmayan yani cilt bütünlüğünü bozmadan, ciltte soyulma, delinme olmadan yapılan bakımdır.
1064 nm dalga boylu Q-switched Nd: YAG lazer ışınları, cildin birkaç mm derinliğine, kollajen katmanlarına dek hızlıca çarpar ve nüfuz eder. Kollajen dokuyu uyarır. Düzenli yapıldığında cilt tonusunu ve elastikiyetini arttırıcı, gözenekleri sıkılaştırıcı, ince kırışıklıkları azaltıcı, düzensiz pigmentasyonu onarıcı ve diğer antiaging etkileri gözlenir.
4 ila 6 seansta yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

Nd:YAG lazer ışını cilde uygulandığında, bu etkilerinin hepsini aynı anda  gösteriyor mu?

Evet, lazer ışığı ciltte gezdirilirken aynı anda hem epilasyon yapıyor, hem siyah ve beyaz akne komedonlarını kurutup küçültüyor, boşalmaya hazır hale getiriyor, hem yüzeydeki lekeleri açıyor, hem de cilt yenileme ve gençleştirme yapmış oluyor. Bu dört işlemi aynı anda gerçekleştiriyor.
Ancak dövme çıkarma, yüzdeki ve eldeki güneş ve yaşlılık lekelerinin ve iyi huylu ve düz bazı benlerin tedavisinde, aynı lazer cihazının değişik dalga boyları doktor tarafından ayarlanarak işlemler uygulanıyor.

Elde ve omuzlarda, başka tedavilerle çıkartılamayan lekeler için Nd:YAG lazerin etkinliğinden söz eder misiniz?
El sırtlarında görülen sütlü kahverengi lekeler güneş etkisi ile oluşur. İleri yaşlarda, ortaya çıkış oranı artar. Gene omuz ve sırtlarda, güneş yanığı sonrası benzer lekeler oluşabilir.
Bunlara lentigo denir. Lentigoların  tedavisi Q anahtarlı lazerin 532 nm dalga boylu KTP ışını ile yapılır. Bu ablatif yani cildi soyan bir ışındır. Ancak 7 ila 10 günde soyulan, ince zar gibi kabuktan sonra lentigoların yok olduğu görülecektir.
Bu tedavi sonbahar ve kış aylarında yapılabilir.

Nd:YAG nonablatif cilt bakımı her mevsim yapılabilir mi?
Her mevsim uygulanabilir. Cilt tahriş olmayacağı gibi güneşe duyarlı hale de gelmez. Gene de güneş koruyucu krem kullanma alışkanlığı sürdürülmelidir.

Bize Ulaşın!

Demokrasi Bulvarı Balcıoğlu İş Merkezi Kat: 3 D: 27/6 İzmit / KOCAELİ (Pasha Palas Otel Yanı)

0(262) 331 34 34

0(262) 331 34 31

info@fusuntore.com.tr

Dr. Füsun Töre