Dolgu, insan bağ dokusu ile en uyumlu olan, hyaluronik asit denen jel kıvamında bir maddenin, ince uçlu iğnelerle boşlu, çökme, hacim azalması olan bölgelere enjeksiyonudur.

  Eskiden silikon dolgulamada kullanılırdı. Ancak, verildiği bölgeden aşağı kayma, granulom dokusu oluşturma gibi yan etkileri vardı ve FDA onayı yoktu. Ardından kollajen maddesi geliştirildi. Sığır kollajeninden elde ediliyordu ve 1 ay öncesinden alerji testi yapmamız gerekiyordu.

  Artık yıllardır hyaluronik asit kullanılmaktadır. Yan etki riski minimal, ağrısız ve bölgelere göre molekül büyüklüğü ve çapraz bağı güçlülüğü, çeşit seçenekleri ile hyaluronik asit daha doğal dolgulama sağlamaktadır.

  Burun kenarı ile dudak köşesi arasındaki yanak içi çizgisine,

  Dolgu, dudak köşeleri altlarına yapıldığında marionette (yani hüzünlü) dudak şekli;  gülümseyen, köşeleri yukarı bakan sağlıklı genç dudağa dönüştürülür.

  Alın çatığı çukurlarına dolgu yapmadan önce o bölgenin Botokslanması doğru bir yaklaşımdır. Kaş Çatma hareketi Botoks yapıldıktan bir hafta sonra yok olur ve çukurluğun bu durumdaki derinliğine hyaluronik asit  doldurulur.

  Elmacık kemiği, yanak ortası çukuru, şakaklara; büyük moleküllü, çapraz bağları daha güçlü hyaluronik asit enjeksiyonu yapılır. Bu bölgedeki dolgular 18 ay kalır.

  Tıpta nasolabial sulcus denen burun kenarı-dudak köşesi arası yarığa, orta molekül büyüklükte dolgu malzemesi yapılır. 9-12 ay dayanır. Burun kenarı, derin üçgen çukurluğa yapılan dolgu malzemesi birkaç yıl kalır. Yılda bir gerekirse üstüne rötüş yapılabilir. Burun sırtı ortası çukurlukları doğumsal ama en çok burun operasyonlarından sonra oluşabilir. Bu çöküklere de dolgu uygulanır.

  Kaş dış kenarları, yaş ilerledikçe düşer. O bölgelerdeki kollajen dokumuz orta yaşlarda incelmeye başlar. Kaşların düşmesi üzgün ve yorgun bir ifade verir. Bir hafta öncesinde kaş kenarına botoks uygulanırsa sonuç daha başarılı olur. Kaş altına dış kaş çizgisi boyunca yapılan dolgulama 6-8 ay dayanır.

Dudak Dolgusu:

  30'lu yaşlarda dudak kollajeni azalmaya ve dudaklar incelmeye başlar. Bazı kişilerin de dudakları doğuştan ince yapıdadır veya alt üst dudak orantısızdır. Dudağın etli kısmına istendiği dolgunlukta işlem yapılır. Dudak kenarlarına çizgi şeklinde dolgu hattı yapılabilir. Bu kontür işlemi ve etlendirme fotoğraflama ile doktorla birlikte karar verilerek uygulanır.

Bize Ulaşın!

Demokrasi Bulvarı Balcıoğlu İş Merkezi Kat: 3 D: 27/6 İzmit / KOCAELİ (Pasha Palas Otel Yanı)

0(262) 331 34 34

0(262) 331 34 31

info@fusuntore.com.tr

Dr. Füsun Töre